چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

همه ما دوست داریم درآمد بیشتری داشته باشیم. برای داشتن درآمد بیشتر باید کار بیشتری هم انجام داده شود. و یا فعالیتی راه اندازی شود که به ذات ، خود-گسترش-پذیر باشد. منظور من از خود-گسترش-پذیر ، فعالیتی است که با کمترین وقت و زمان و به صورت خودکار گسترش پیدا کند و یا ماهیت خود گسترش پذیری داشته باشد. مغازه شما هیچ وقت نمی تواند به صورت خودکار بزرگ شود. ولی فروشگاه اینترنتی شما این قابلیت را دارد. سایت های اینترنتی چون محدود به موقعیت جغرافیایی خاصی نیستند ، بنابراین می توانند به صورت ویروسی بزرگ شوند و مشتریان بیشتری پیدا کنند.

با توجه به مقدمه فوق ، اگر شما یک مغازه و یا فروشگاه داشته باشید ، با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی که محصولات مغازه شما را به فروش برساند ، می توانید یک فروشگاه خود-گسترش-پذیر داشته باشید. به طور کلی فعالیت آنلاین شما به صورت خودکار و دهان-به-دهان و به صورت مویرگی یا ویروسی گسترده می شود. البته لازمه این نوع گستردگی ، ارایه کیفیت و قیمت مناسب در خدمات و کالاها است. اگر این دو فاکتور در فروشگاه اینترنتی شما رعایت شود ، خریدار رضایت خواهد داشت و فروشگاه شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی خواهد کرد. بنابراین به صورت شبکه ای فروشگاه شما به افراد زیادی بدون صرف هزینه تبلیغات زیاد معرفی می شود.

البته راه اندازی هیچ فعالیتی در ابتدا بدون هزینه نخواهد بود ، ولی فروشگاه اینترنتی یکی از فعالیت هایی است که با هزینه به مراتب کمتر از حد انتظار راه اندازی می شود. برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی ، شما نیاز دارید تا در مورد سوالات زیر تصمیم بگیرید :

۱- چه کالایی را برای فروش به صورت تخصصی انتخاب کنم ؟ مثلا فروشگاه شارژ ، فروشگاه لباس ، فروشگاه لوازم جانبی ، فروشگاه گوشی و لپتاپ و ...

۲- وجه مربوط به سفارشات را به چه صورت دریافت کنم ؟ پرداخت آنلاین ، درب منزل و ...

۳- سفارشاتم را به چه صورت ارسال کنم ؟ پست ، پیک موتوری و ...

۴- دامین ، هاست و نرم افزار فروشگاه ساز مورد نیاز فروشگاهم را از کجا تهیه کنم ؟ دیمارکت و ...

اگر در مورد سوالات بالا تصمیم گرفتید ، می توانید یک میزبان مورد اعتماد برای راه اندازی امور فنی مربوط به فروشگاهتان اقدام کنید تا فروشگاه را برای شما طراحی و آماده استفاده کنید.

اگر تمایل دارید وجه مربوط به سفارشاتتان را به صورت آنلاین از مشتری به صورت پرداخت الکترونیک دریافت کنید ، باید قرارداد مربوط به "پذیرندگی اینترنتی" را با شرکت ارایه دهنده خدمات PSP امضا کنید. از شرکت های معتبر و موفق در ایران را می توان به به پرداخت ، تجارت الکترونیک پارسیان و ... اشاره کرد. این نوع قراردادها رایگان هستند ، ولی ممکن است برخی شرکتها وجه یا سفته به عنوان ضمانت دریافت کنند.

در صورتی که نیاز دارید وجه مربوط به سفارشاتتان را درب منزل توسط مامور پست از مشتری دریافت کنید ، باید قرارداد مربوط به "خرید پستی" را با شرکت مربوطه امضا کنید. از شرکت های معتبر در این زمینه می توان به پارس پیک ، پرداخت و ... اشاره کرد. برای بستن این قرارداد حدودا ۳۰۰.۰۰۰ تومان در نظر بگیرید.

پس از عقد قراردادهای فوق ، لازم است تا امور فنی مربوطه توسط میزبان فروشگاهی شما انجام شود. امور فنی شامل ثبت دامین ، اجاره هاست و خرید نرم افزار فروشگاه ساز می شود. دیمارکت این کار را برای شما با هزینه ۳۴۹.۰۰۰ تومان انجام می دهد. دقت کنید که هاست و دامین باید سالیانه تمدید شوند. ولی نرم افزار فروشگاه ساز یکبار خریداری می شود و به صورت نامحدود قابل استفاده خواهد بود. بدین ترتیب فروشگاه شما آماده فروش و مدیریت می شود. در این مرحله شما باید محصولاتتان را بر روی فروشگاه قرار دهید تا توسط کاربرانتان قابل مشاهده باشد.

در مقالات بعدی نحوه تبلیغات ابتدایی را توضیح خواهد داد.

موفق باشید

نویسنده : محمدرضا پورسلطان

به اشتراک بگذارید