6 نکته برای حفظ امنیت موبایل

در زیر به برخی نکات که رعایت آن ها می تواند امنیت معقولی را برای تلفن همراه به ارمغان آورد، اشاره شده است که سایت مرکز ماهر آن ها را به ۶ بخش تقسیم کرده است:
۱- سیستم عاملی انتخاب کنید که رمزگذاری را پشتیبانی می کند و از رمزگذاری آن استفاده کنید.
اگر کاربری واقعا به امنیت دستگاه نلفنش اهمیت می دهد، باید از سیستم عامل و دستگاه موبایلی استفاده کند که رمزگذاری مبتنی بر سخت افزار را برای حافظه های داخلی و خارجی پشتیبانی می کند. از جمله چنین سیستم های عامل می توان به Apple iOS و RIM BlackBerry اشاره کرد.

این بدان معناست که داده های ذخیره شده برروی موبایل در برابر پیشرفته ترین هکرها نیز تا حد خوبی محافظت می شود. بدون رمزگذاری ممکن است فردی بتواند داده های موجود برروی دستگاه را حتی بدون در اختیار داشتن pin یا کلمه عبور نیز بازیابی کند.
رمزگذاری کامل دستگاه در دستگاه های فعلی اندروید محدود است و بین تولیدکنندگان مختلف، دارای تفاوت هایی است. گوشی های هوشمند تجاری موتورولا قابلیت های رمزگذاری را برروی اندروید ۲.۳ و اندروید ۳.x فراهم می آورند. انتظار می رود که در سال جاری شاهد رایانه های لوحی و گوشی های هوشمند اندروید ۴.x باشیم که رمزگذاری را پشتیبانی می کنند

۲- یک pin یا کلمه عبور انتخاب کنید.
فعال کردن یک کلمه عبور، pin، کد عبور یا عبارت عبور، نخستین خط دفاعی برای محافظت از محرمانگی و امنیت به شمار می رود. این کار کمک می کند که درصورت گم شدن، به سرقت رفتن و یا جا ماندن دستگاه در جایی، از برداشتن آن توسط دیگران و مشاهده و دستکاری در محتویات آن جلوگیری به عمل آید. معمولا در صورتی که رمزگذاری برروی دستگاه فعال باشد، انتخاب کلمه عبور برای آن یک اجبار است.
اگر رمزگذاری توسط سیستم عامل پشتیبانی نشده باشد، باید حتما خود را ملزم به تعیین یک کلمه عبور مناسب برای دستگاه گردانید زیرا اگرچه احتمالا داده ها توسط افراد خاصی که کلمه عبور را نیز ندارند قابل بازیابی است، اما حداقل به این شکل این داده ها را در برابر برخی مجرمان محافظت خواهد کرد.

۳- از بین بردن خودکار داده ها را فعال کنید.
اغلب سیستم های عامل موبایل، حذف خودکار داده های دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد کردن کلمه عبور، پشتیبانی می کنند. این کار در صورتی که رمزگذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد، بسیار ارزشمند است، اما برای دستگاه هایی که از رمزگذاری بهره می برند نیز می تواند مفید باشد. دادن فرصت نامحدود به دیگران برای حدس زدن کلمه عبور، احتمال کشف آن را بیشتر می کند. از بین بردن خودکار داده ها در iOS، Windows Phone 7 و BlackBerry پشتیبانی می شود، اما اندروید برای این کار نیاز به یک برنامه متفرقه دارد. فقط باید به خاطر داشت که حتما از تمامی داده ها به طور منظم یک نسخه پشتیبان تهیه کرد و از راهکاری برای بازیابی داده ها در یک دستگاه جدید استفاده کرد.

۴- ردیابی و مدیریت از راه دور را فعال کنید.
پیش از اینکه گوشی یا دستگاه موبایل گم شود یا به سرقت برود، باید یک راهکار ردیابی و مدیریت از راه دور را برای آن تنظیم کرد. اغلب این راهکارها اجازه می دهند که کاربر موقعیت دستگاه را بر روی یک نقشه مشاهده کند، هشدارهای صوتی برای کمک به پیدا کردن آن ارسال می کند و با نمایش یک پیغام تصویری به دیگران می گوید که چگونه آن را بازگردانند. این راهکارها همچنین اجازه می دهند که از راه دور موبایل قفل شود و یا داده های آن را پیش از دستیابی دیگران به آن، پاک کرد.
اپل برای iOS 4.2 و نسخه های پس از آن یک راهکار رایگان در این مورد ارائه کرده است. برای نسخه های قدیمی تر iOS نیز یک سرویس پولی به نام MobileMe توسط این شرکت عرضه شده بود. در مورد اندروید باید از یک برنامه متفرقه برای این کار استفاده کرد. مایکروسافت نیز برای Windows Phone 7 به عرضه سرویس رایگان Windows Live for Mobile اقدام کرده است. هم چنین RIM نیز سرویس رایگان BlackBerry Protect را به این منظور عرضه کرده است.

۵- استفاده از Wi-Fi hotspotها را محدود کنید.
زمانی که از Wi-Fi hotspotهایی استفاده می شود که رمزگذاری شده نیستند، تمامی ترافیک اینترنت از طریق بی سیم منتقل شده و به راحتی می تواند مورد نفوذ قرار بگیرد. مهمترین سایت ها وسرویس ها مانند وب سایت های بانکی، معمولا رمزگذاری (HTTPS/SSL) خود را پیاده سازی می کنند که از ترافیک آن ها محافظت میکند. ولی اغلب ارائه دهندگان سرویس های ای میل و بسیاری از سایت های شبکه های اجتماعی این کار را انجام نمی دهند. در نتیجه شنودکنندگان احتمالا می¬ توانند کلمات عبور و ترافیک مربوط به این سایت ها را جمع آوری کنند.
نسل سوم، نسل چهارم و اغلب ارتباطات داده ای سلولی دیگر، معمولا توسط بستر ارتباطی رمزگذاری می شوند. علاوه بر این، استراق سمع برروی این نوع از ارتباطات چندان معمول نیست. درنتیجه باید تا جایی که می شود سعی کرد از ارتباطات داده ای به جای Wi-Fi hotspot های ناامن استفاده کرد. اما در صورتی که اصرار به استفاده از Wi-Fi hotspotها باشد، باید از آن هایی استفاده کرد که رمزگذاری و احراز هویت ۸۰۲.۱x را فراهم می آورند.

۶- از یک آنتی ویروس یا برنامه امنیتی استفاده نمایید.
ویروس ها، بدافزارها و هک بر روی دستگاه های موبایل کم کم در حال تبدیل شدن به یک مساله بزرگ هستند. باید یک برنامه امنیتی نصب کرد تا بتوان از آلودگی و نفوذ جلوگیری کرد. اغلب راهکارهای آنتی ویروس، ویژگی های دیگری را نیز در اختیار کاربر قرار می دهند که از آن جمله می توان به حذف داده ها از راه دور، پشتیبان گیری و تعیین موقعیت مکانی دستگاه اشاره کرد.
شرکت های AVG و NetQin برنامه های امنیتی رایگانی را برای اندروید عرضه کرده اند. شرکت LookOut نیز برنامه های رایگانی برای اندروید، BlackBerry و Windows Mobile ارائه کرده است. در میان برخی گزینه های تجاری نیز می توان به McAfee WebSecure، Kaspersky Mobile Security و Trend Micro Mobile Security اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید