21 فاکتور تاثیر گذار در رنکینگ گوگل

چند سال پیش آقای مت کاتس مدیر تیم اسپم گوگل در یکی از ویدئو های خود تاکید کرد که گوگل در رتبه بندی خود بیش از ۲۰۰ فاکتور را مورد بررسی قرار می دهد. ولی هیچ گاه این ۲۰۰ فاکتور به صورت رسمی توسط گوگل ارائه نشد. ولی سئو کاران زیادی از سراسر جهان به بررسی این موضوع پرداختند و فاکتور های زیادی را مورد بررسی قرار دادند و اهمیت آن ها را امتیاز دادند و به یک فهرست رسیدند. در این وبینار ما به چکیده کاملی از این فهرست سئو کاران پرداختیم و در این مقاله به ۲۱ مورد آن می پردازم.

۱- تاریخ انقضاء دامنه:
شاید برای شما هم عجیب باشد که تاریخ انقضاء دامنه چه ارتباطی به گوگل و سئو دارد؟
فرض کنید می خواهید با فردی کار کنید در صورتی که ایده آن فرد برای همکاری کوتاه مدت باشد با وی همکاری می کنید یا زمانی که بلند مدت باشد.
گوگل علاوه بر اطلاعات سایت اطلاعات صاحب دامنه میزان تغییرات و از همه مهم تر تغییرات صاحب دامنه را مورد بررسی قرار می دهد. گوگل تمایل دارد که با سایت هایی کار کند و رتبه خوبی بدهد که تفکر بلند مدت دارند. ولی این به این معنی نیست که اگر دامنه شما تا ۶ ماه دیگر اعتبارش تمام شود دیگر از ورودی گوگل خبری نیست. ولی هر چه بتوانید تاریخ آن را تمدید کنید (مثلاً حد اقل ۲ آینده) این یک نکته مثبت در سئو سایت شماست.
۲- تاریخچه دامنه:
عجیبه گذشته دامنه هم تأثیر گذار هست؟ بله گوگل به گذشته دامنه و فعالیت های آن را تحت نظر قرار می دهد. زمانی که می خواهید دامنه ای را ثبت کنید تاریخچه آن را بررسی کنید ممکن است فرد قبلی استفاده نا صحیح داشته باشد و دامین بلوکه شده یا به صورت اسپم از آن استفاده شده باشد. بنابراین تاریخچه استفاده از دامنه بسیار مهم است.
۳- استفاده از دامنه ملی:
اگر شما از دامنه های IR استفاده کنید این شانس را دارید که در کشور ایران و آی پی ایرانی رتبه خوبی داشته باشید به شرطی که سایت شما فاکتور های مهم سئو را در سایت رعایت کرده باشد. ولی این که بتوانید در گوگل بین الملل رتبه خوبی داشته باشید شانس شما کمتر خواهد شد.

۴- کلمه کلیدی در تیتر سایت:
زمانی که از سئو صحبت می شود معمولاً تمرکز بر روی کلمه کلیدی در یک صفحه می باشد. شاید یکی از مهم ترین فاکتور های رتبه بندی سایت در گوگل همین فاکتور باشد. زمانی که می خواهید برای یکی کلمه کلیدی رتبه خوبی داشته باشید باید آن کلمه کلیدی در تیتر شما باشد. البته همان طور که گفتم فاکتور های دیگری در رتبه بندی تأثیر گذار هستند و ممکن است شما کلمه کلیدی را جستجو کنید و آن کلمه در تیتر برخی نتایج جستجو نباشد که در موارد بعدی به این دلیل می پردازیم. ولی اگر می خواهید شانس رتبه خوب را داشته باشید باید کلمه کلیدی را در تیتر خودتان قرار دهید.
۵- شروع تیتر با کلمه کلیدی:
در فاکتور قبل گفتیم که کلمه کلیدی باید در تیتر باشد. ولی در بسیاری موارد تیتر ما یک جمله است و مهم این است که کلمه کلید ما در کجای این جمله در تیتر قرار دارد. بنا بر تحقیقات و تجربیات بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای تیتر قرار بگیرد.
۶- کلمه کلیدی در تگ H1:
تگ H1 در حقیقت همان تیتر دوم سایت است و در حقیقت برجسته ترین عنوان سایت است. بودن کلمه کلیدی در این تگ یک امتیاز خوب محسوب می شود.
۷- محتوا:
وقتی در گوگل در مورد یک موضوعی جستجو می کنم بیشتر گوگل ما را به سایت هایی هدایت می کند که توضیح بسیار جامعی در مورد آن موضوع داده است. محتوایی کامل که در بین آن تصاویر بسیار زیاد کار شده و از همه مهم تر به طور جامع آن موضوع را آموزش داده است. معمولاً این صفحات بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کلمه محتوای خوب دارند و از همه مهم تر اشتراک پذیری بالایی دارند و زمانی که وضعیت شبکه های اجتماعی آن را بررسی می کنیم می بینیم که کاربران تمایل بسیار زیادی به اشتراک گذاری چنین محتواهایی دارند البته این به این معنی نیست که هر چه طول محتوا بیشتر باشد بهتر است بله آن چه که مهم است محتوای خوب و جذاب برای کاربر است که از آن نباید غافل شد.
۸- میزان تراکم کلمه کلیدی:
در گذشته زمانی که سئو کاران می خواستند رتبه یک سایت را افزایش بدهند تراکم کلمه کلیدی در محتوای سایت را افزایش می دادند و این باعث فریب گوگل می شد. ولی گوگل در الگوریتم های جدید خود با این تکنیک مبارزه کرده و در صورتی که از این روش استفاده کنید توسط گوگل شناسایی خواهید شد و رتبه خود را از دست خواهید داد. اما شما باید از کلمه کلید در محتوای خودتان استفاده کنید پس در جمله بندی خود دقت به خرج دهید و در جای مناسب و بدون تکرار بی رویه از کلمه کلیدی خودتان استفاده کنید.
۹- سرعت بازگذاری صفحات سایت
هم گوگل و هم بینگ به سرعت بارگذاری صفحات سایت حساس هستند. آقای مت کاتس در سال های گذاشته زمانی که بحث سرعت سایت را یکی از فاکتور های مهم گوگل در نظر گرفتند گفتند که برای ما مهم است که زمانی که کاربر را به سایتی ارسال می کنیم آن سایت مانند ورق زدن صفحات مجله برای کاربر باز شود. و این باعث خوشحالی کاربران ما خواهد شد بنابراین ما تمایلی نداریم که کاربرانمان را به سایت هایی هدایت کنیم که سرعت کمی دارند.
در گوگل جستجو کنید هم پلاگین هایی هستند که می توانند سرعت سایت شما را افزایش دهند و هم تکنیک هایی بر روی سرور و هاست می توان اعمال کرد که می توانید سرعت سایت خودتان را افزایش دهید.
۱۰- بهینه بودن تصاویر سایت:
همان طور که می دانید تصاویر سایت در نتایج جستجو نمایش داده شده و کاربران در بخش تصاویر موتور های جستجو به جستجوی تصاویر می پردازند. اما نکته مهم این است که بسیاری از نرم افزار های موبایلی از موتور جستجوی تصاویر گوگل استفاده می کنند و با این نکته مهم شما می توانید در نتایج نرم افزار های موبایلی قرار بگیرید.
ولی نکته مهم استفاده از تصاویر بهینه کردن آن به لحاظ حجم و ابعاد آن و استفاده از کلمات کلیدی مناسب تصویر در تگ کلمات کلیدی آن می تواند شانس شما را برای رتبه بندی بهتر بیشتر بکند.
۱۱- بروز رسانی محتوای سایت:
اشتباه نکنید این به معنی اضافه کردن محتوا به سایت نیست. بسیاری می گویند سایتی که دیر به دیر محتوا در آن قرار می گیرد گوگل آن سایت را کم اهمیت جلوه داده و رتبه آن را کاهش می دهد. ولی این مورد آنچنان هم صحیح نیست. متأسفانه در مدیرسایت به دلیل مشغله زیاد پروژه های دیر به دیر آپدیت می شود ولی به دلیل کیفیت محتوا و اشتراک گذاری کاربران هنوز رتبه خود را از دست نداده(البته از این به بعد برنامه منظمی برای بروز رسانی سایت داریم). البته گوگل به سایت هایی که مرتب بروز رسانی می شوند احترام ویژه ای دارد.
اگر شما محتوای با کیفیت به سایت اضافه کنید هر چند دیر به دیر مثلاً ماهی دو بار می توانید ترافیک خوبی را به صورت هدفمند به سایت خودتان هدایت کنید.
اما آنچه که منظور من در این فاکتور هست فاکتور بروز رسانی محتوا هست. از دیدگاه گوگل صفحه ای که بروز شده و محتوای جدید به آن اضافه می شود یک نکته مثبت است. توجه کنید که منظور ما تغییر محتوا صفحه نیست بلکه بروز شدن و اضافه شدن محتوای جدید است. مانند بخش نظرات صفحه. در زمانی که کلمه کلیدی را جستجو می کنید می بینید که در زیر برخی نتایج تاریخ آخرین بروز رسانی را قرار می دهد.
۱۲- استفاده از ویدئو در صفحه:
همان طور که می دانید دومین موتور جستجوی دنیا سایت یوتیوب است که به گوگل تعلق دارد. این نکته بار ها و بار ها توسط ما تست شده و از روی تجربه شخصی این مورد را می گویم.ما در سایت مان و سایت های مشتریانمان که ویدئو در ان قرار داده ایم گوگل رتبه بسیار خوبی به آن صفحات داده است. گوگل می داند که کاربر امروز علاقه زیادی به محتوای تصویری دارد و بنابراین رتبه خوبی به صاحبان این صفحات می دهد. وقتی از ویدئو در سایت استفاده می کنید حتماً آن را در کانال یوتیوب قرار دهید و به آن صفحه یوتیوب لینک بدهید این باعث می شود آن ویدئو در نتایج جستجو رتبه خوبی بگیرد.
۱۳- ارتباط صفحات داخلی سایت
لینک های داخلی سایت می تواند تأثیر خوبی در رتبه سایت شما داشته باشد. به این نکته توجه کنید که نحوه ارتباط صفحات داخلی شما بسیار مهم است. سعی کنید در زمانی که می خواهید مطلبی را بنویسید در صورتی که مطلبی مرتبط با کلمه کلیدی داخل سایت دارید آن کلمه کلیدی را به آن صفحه لینک کنید. و یک ارتباط صحیح و منطقی در سایت خود ایجاد کنید. این باعث می شود که در صورتی که رنک آن صفحه افزایش پیدا کرد اعتبار آن به دیگر صفحات داخلی شما نیز منتقل شود.
۱۴- پیج رنک:
خیلی وقت است که گوگل این عدد که بین ۰ تا ۱۰ است را بروز رسانی نمی کند. اما هنوز پیج رنگ یکی از فاکتور های مهم است اما بجای پیج رنک می توانیم از Domain authority و page authority که توسط سایت moz.com ارائه می شود استفاده کنید که این سایت عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را به هر دامنه و صفحه اختصاص می دهد و بر اساس پارامتر های خود این اعتبار را می دهد. بنابراین اعتبار خودتان را بررسی کنید و سعی کنید از سایت ها و یاب صفحات با اعتبار بالا لینک بگیرید.
۱۵- رسپانسیو بودن سایت
همان طور که می دانید با توجه به رشد و توسعه پهن باند در شبکه های موبایلی کاربران برای وب گردی بیشتر از موبایل و تبلت استفاده می کنند. بنابراین از دیدگاه گوگل رسپانسیو بودن برای نمایش صحیح در موبایل و تبلت یک فاکتور مهم از دید گاه گوگل است و گوگل گفته در جستجوی موبایلی سایت هایی که رسپانسیو باشند رتبه بهتری خواهند گرفت و شاید در آینده هیچ سایتی که رسپانسیو نباشد در گوگل نمایش داده نشود. معمولاً زمانی که در گوگل جستجو می کنید عبارت mobile friendly را نمایش می دهد.
۱۶- باز شدن سایت در حالت SSL یا امن
گوگل استفاده سایت از SSL را یک فاکتور مثبت در نظر گرفته است. بنابراین اگر می توانید سایت خودتان را به یک SSL معتبر مجهز کنید این کار را انجام دهید.
۱۷ – شبکه های اجتماعی:
یکی از مهم ترین فاکتور های گوگل برای رتبه بندی سایت به کارگیری صحیح از شبکه های اجتماعی است.
گوگل پلاس ، توییتر و لینکداین بهترین شبکه اجتماعی برای ما کاربران ایرانی است. با استفاده از تکنیک های اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی و افزایش اشتراک و لایک ها مخصوصاً در شبکه گوگل پلاس می توانید رتبه سایت خودتان را افزایش دهید.
البته در مورد شبکه های اجتماعی در آینده مطالب بیشتری قرار خواهیم داد.
۱۸- بک لینک ها:
همان طور که می دانید یکی از مهم ترین و پیچیده ترین بخش های بهینه سازی سایت بک لینک ها هستند البته در وبینار ۲۱۰ فاکتور گوگل به طور کامل شرح داده شده ولی در این مقاله به معرفی برخی از فاکتور های بک لینک می پردازم.
نکته مهم در مورد بک لینک گستردگی این موضوع است نمی توانیم در این جا به تمامی موارد آن بپردازیم. ولی در مورد بک لینک می توانم به موارد زیر بپردازم:
۱- تعداد بک لینک های با کیفیتی که به صفحه شما داده می شود.
۲- تعداد بک لینک های باکیفیتی که به روت دامنه شما داده می شود.
۳- لینک های داخلی سایت
۴- آی پی سایت هایی که به شما لینک داده اند!
۵- Page Rank و Page authority سایت هایی که به شما لینک داده اند.
۶- عمر آن محتوا و میزان اشتراک و لایک های صفحه ای که به شما لینک داده است.
۷- متنوع بودن بک لینک ها
و …

۱۹- لینک های خروجی سایت:
بله شما باید مواظب لینک هایی که به سایت های دیگر می دهید باشید زیرا ممکن است در برخی موارد به ضرر شما باشد. البته برخی سئو کاران معتقد هستند که لینک دادن به سایت های باکیفیت می تواند در رتبه بندی شما موثر باشد.
۲۰- موقعیت سرور سایت:
همان طور که می دانید باز شدن سریع صفحات سایت یکی از فاکتور های مهم گوگل است و نزدیک بودن کاربر به سرور می تواند به سریع تر باز شدن سایت کمک کند. البته بدین معنی نیست که اگر سایت شما داخل ایران باشد همه چیز حل شده ما سایت های بسیار بزرگ با ورودی گوگل بالا داریم که سرور آن ها خارج از ایران هست.
اگر سایت شما داخل ایران باشد می تواند یک امتیاز مثبت برای شما باشد.

۲۱- کاربر پسند بودن سایت:
همان طور که می دانید امروزه علمی در حال تحقیق و گسترش است به نام UX یا تجربه کاربری. هر چه ما بتوانیم تجربه بودن در سایت را برای کاربران جذاب کنیم. ماندگاری آنان در سایت بیشتر خواهد شد و صفحات دیگری از سایت را مشاهده خواهند کرد و این موضوع از دیدگاه گوگل یک نکته مثبت بوده و گوگل کاربران بیشتری را به سایت ارسال خواهد کرد.
در آینده یکی از بحث های داغ سئو همین تجربه کاربری خواهد بود.
در مقالات آینده بیشتر در مورد تجربه کاربری می پردازیم.
در وبینار ۲۱۰ فاکتور گوگل تمامی آن ها را باز کردیم و شرح دادیم در این مقاله ۲۱ فاکتور را برای شما گلچین کردیم. به زودی اطلاعات بیشتر برای دسترسی به آن وبینار در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
این نکته را باید متذکر شوم که این موارد فاکتور های گوگل هستند و شما نباید به صورت گلچین از آن ها استفاده و رعایت کنید بلکه باید تمامی آن ها را در نظر داشته باشید.

 

به اشتراک بگذارید