هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

فتوشاپ ابزاری بسیار پیشرفته است و به همین دلیل، شاید بسیاری از نکات ریز و ترفندهای آن حتی از دید کاربران حرفه ای هم مخفی بماند. اما یکی از موارد مهم برای بهینه سازی سایت ها و فروشگاه های آنلاین می باشد.

ادوبی فتوشاپ یک مجموعه ی پیچیده ی نرم افزاری است که حتی افراد حرفه ای نیز کمابیش امکانات و تنظیمات جدیدی در آن کشف می کنند. در این مقاله ، به بررسی هفت ترفند فتوشاپ می پرداززیم که حتی برای افراد کهنه کار در این زمینه هم تازگی دارند.

 

۱.  تب Information

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

وقتی فایلی را در فتوشاپ باز می کنید، یک تب در قسمت بالای پنجره همراه یک Filename نمایش داده می شود. شاید تاکنون متوجه نشده باشید که این تب اطلاعات مفید دیگری هم در اختیار شما قرار می دهد.

از چپ به راست: File name (نام فایل)، Magnification level (سطح بزرگ نمایی)، Layer name (نام لایه) و type (نوع لایه) و در نهایت یک نشان ستاره در صورتی که فایل ذخیره نشده باشد.

Layer type بسته به نوع کانالی که انتخاب کردید، متغیر است. اسمیت نشان می دهد. در صورتی که یک Layer Mask (ماسک لایه) ایجاد کنید؛ وقتی ماسک در حال انتخاب است، Layer Mask را می خواند و وقتی کانال RGB در حالت انتخاب است، RGB را می خواند. اگر یکی از کانال ها را انتخاب کرده باشید، به صورت Red ، Green یا Blue هم نمایش داده می شود و اگر از رنگ CMYK استفاده کرده باشید کانال CMYK را نشان می دهد.

۲. نمایش بیش از ۲۵ سند آخر

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

اگر به منوی File -> Open Recent بروید، ۲۵ سند آخر نمایش داده می شود. می توانید تعداد اسناد فهرست شده در این بخش را از منوی Photoshop -> Preferences -> File Handling تغییر دهید و سپس تعداد آن را در پائین پنجره وارد کنید.

۳.  مدیریت پیش فرض ها (Presets)

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

وقتی مدت طولانی از فتوشاپ استفاده می کنید، تعداد زیادی preset خواهید داشت. برای مشاهده ی فهرست براش ها، swatch-ها، gradient-ها، style-ها و ... به صورت یکجا به منوی Edit -> Presets -> Preset Manager بروید. از این بخش، می توانید به بارگذاری آن ها بپردازید، مجموعه های جدید ایجاد کنید و از آن ها پشتیبان بگیرید.

۴. ریست ابزار

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

فرض کنید ابزار Brush را انتخاب کردید و opacity ،flow ،blend mode و تنظیمات دیگر آن را تغییر دادید. اگر می خواهید به تنظیمات پیش فرض فتوشاپ برای آن ابزار برگردید، می توانید روی آیکون ابزار در سمت چپ بالا، راست کلیک و «Reset Tool» را انتخاب کنید.

یک گزینه ی کلی تر و قوی تر به نام «Reset All Tools» هم وجود دارد که کل ابزار موجود در جعبه ی ابزار را به حالت پیش فرض برمی گرداند.

۵. ریست کردن فتوشاپ

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

فقط در صورت روبه رو شدن با باگ یا مشکل، فتوشاپ را کامل ریست کنید.

اگر با چند باگ عجیب در فتوشاپ روبه رو شدید یا می خواهید به طور کامل با بازیابی کل برنامه به تنظیمات پیش فرض بپردازید؛ یک روش، استفاده از یک کلید میان بر است. البته این کلید، کل پیش فرض ها و تنظیمات برنامه را حذف می کند؛ پس فقط در صورت لزوم این کار را انجام دهید.

در صورت نیاز و در طول راه اندازی اولیه ی فتوشاپ، کلیدهای Shift + Option + Cmdا(Shift + Alt + Ctrl برای ویندوز) را فشار دهید. با این کار می توانید Adobe Photoshop Settings File را با کلیک روی Yes پاک کنید.

۶.  ریست Dialog Box

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

اگر داخل یک پنجره ی Filter کار می کنید و تنظیمات را انجام داده اید اما هنوز آن ها را اعمال نکرده اید؛ در صورت رضایت نداشتن نسبت به تنظیمات می توانید به حالت پیش فرض Filter برگردید.

درحالی که هنوز در پنجره هستید، اگر کلید Optionا(Alt در ویندوز) را پائین نگه دارید، دکمه ی «Cancel» به دکمه ی «Reset» تبدیل می شود. با کلیک روی «Reset» می توانید پنجره را به تنظیمات اولیه برگردانید.

۷. نوار وضعیت Document

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

در پائین هر کدام از تب های فتوشاپ یک نوار وضعیت وجود دارد که بعضی اطلاعات مربوط به سند را نمایش می دهد. می توانید اطلاعات را با کلیک روی فلش کوچک کنار آن تغییر دهید.

هفت ترفند مخفی در فتوشاپ

گاهی می خواهید ابعاد سند را نمایش دهید. به طور پیش فرض ابعاد به اینچ نمایش داده می شوند؛ اما می توانید به پیکسل ، میلی متر و گزینه های مختلف دیگر سویچ کنید. برای انجام این کار، در ابتدا Rulers یا خط کش را با فشردن Cmd-Rا(Ctrl-R در ویندوز) نمایش دهید. اگر روی خط کش راست کلیک کنید، فهرستی از واحدهای متریک را مشاهده خواهید کرد. واحد دلخواه را انتخاب کنید تا خط کش ها و نوار وضعیت به روزرسانی شوند.

به اشتراک بگذارید