آشنایی با دامنه biz .

آشنایی با دامنه ی BIZ

دامنه ی BIZ. یکی از دامنه های سطح بالای عمومی نسل دوم اینترنتی است که برای کاهش از بار دامنه های COM. و امکان ثبت دامنه با نام های دل خواه برای کسب و کارهایی که نام مورد نظرشان با پسوند COM ثبت شده است در سال ۲۰۰۱ معرفی گردید. کلمه ی «biz» از بخش اول کلمه ی «business» (بیزنس/ کسب و کار) ساخته شده و برای ثبت دامنه های مختص کسب و کارها ایجاد گردیده است.

کاربردهای دامنه ی BIZ

دامنه ی BIZ تنها دامنه ی اینترنتی است که مختص استفاده در کسب و کار طراحی شده است. بنابراین داشتن پسوند BIZ در نام سایت نشان دهنده ی یک شرکت یا واحد اقتصادی واقعی است و اعتماد به دامنه را افزایش می دهد.
به غیر از شرکت ها افرادی که به تجارت الکترونیک علاقه مندند نیز می توانند از دامنه های BIZ برای وب سایت های خود استفاده کنند.

کلمه ی «biz» به ترکی به معنی «ما» است و تعدادی وب سایت که از این دامنه برای دومین هکینگ (domain hacking) و ایجاد نام دامنه هایی که به ترکی بامعنی باشند ثبت شده اند.

واجدان شرایط ثبت دامنه های BIZ

ثبت دامنه BIZ برای همه از هر جای دنیا آزاد است. اما دامنه ی BIZ مختص وب سایت های تجاری است. بنابراین اگر مشخص شود دامنه ی ثبت شده برای منظور تجاری یا عملیات تجارت الکترونیکی (شامل ارایه ی هرگونه خدمات یا کالا یا دارایی یی که برای آن قیمت تعیین شده باشد یا تسهیل این عملیات) استفاده نمی شود ممکن است مالکیت ثبت کننده بر دامنه دچار مشکل شود.

لازم نیست مالک دامنه یک شرکت یا واحد تجاری ثبت شده باشد. هر فردی می تواند برای فعالیت اقتصادی آنلاین یک دامنه ی BIZ داشته باشد.

دامنه نمی تواند برای وب سایت شخصی یا غیرتجاری استفاده شود یا به منظور فروش خود دامنه یا اجاره دادن آن یا برای بحث درباره ی ایده های غیرمرتبط به تجارت ثبت شود.

مقررات دامنه ی BIZ

نام دامنه می تواند ۳ تا ۶۳ کاراکتر باشد.

پس از انقضای دامنه مالک پیشین می تواند تا ۴۰ روز برای تمدید دامنه اش اقدام کند. پس از این زمان دامنه به مدت ۳۰ روز قفل است. در این مدت مالک پیشین می تواند با پرداخت جریمه ی قابل ملاحظه برای پس گرفتن دامنه اش اقدام کند. ۵ روز پس از پایان این دوره دامنه برای ثبت عمومی آزاد می گردد.

این دامنه تا ۴ روز ضمانت برگشت پول دارد. در این مدت پس از ثبت دامنه در صورت پشیمانی می توان دامنه را حذف کرد. این حذف مشمول مقداری جریمه است و باقی مبلغ برگشت داده می شود.
دامنه ی BIZ از کاراکترهای بین المللی پشتیبانی می کند.

برای ثبت دامنه BIZ . کلیک نمایید.

 

به اشتراک بگذارید