دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

چگونه خوشه های اقتصادی منجر به توسعه جهانی سازی می شوند. بخش دوم

۲۲ فروردین ۱۳۹۸
4.1
چگونه خوشه های اقتصادی منجر به توسعه جهانی سازی می شوند. بخش دوم

تئوری خوشه اقتصادی برای توصیف رشد بسیاری از صنایع از جمله صنعت خودروسازی در دیترویت ، صنایع فوق پیشرفته در سیلیکون ولی و رسانه های دیجیتال در سئول استفاده شده است. این مناطق ، از تمرکز منابع مکمل سود می برند که شامل دانشگاه های تحقیقاتی پیشگام ، هزینه پایین یا نیروی آموزش دیده بالا و ویژگی های جغرافیایی مطلوب هستند. درک شیوه عملکرد خوشه ها به دولت ها در توسعه سیاست های موثر برای ایجاد آن ها و به کارافرینان در ایجاد کسب و کارها کمک می کند. در حال حاضر ، یک مقاله پژوهشی جدید نشان می دهد که خوشه های اقتصادی که معمولا برای توضیح توسعه در اقتصادهای محلی استفاده می شوند ، تأثیر بسیار گسترده ای بر اقتصاد جهانی داشته اند که به طور کلی شناخته شده اند. والریا جیاکومین ، همکار هاروارد و نیوکن ، خوشه ها را "بلوک های ساختمانی اقتصاد جهانی" می خواند. جیاکومین خاطرنشان می کند که خوشه ها مدت ها قبل از نامگذاری آن ، در توسعه صنایع دوران استعمار و پیش از آن ، نشان داده شده است. جیاکومین در مقاله کار خود یک رویکرد تاریخی برای خوشه بندی در اقتصادهای نوظهور (pdf) استفاده از این واقعیت را پیشنهاد می دهد ، ارائه دیدگاه طولانی تر و گسترده ای از خوشه ها و نقش آنها در اقتصادهای در حال توسعه و جهانی شدن در بزرگ.

 

 

در نظر گرفتن دیدگاه تاریخی

جیاکومین با اشاره به مشارکت دانشگاه ها ، بازیگران دولتی و کارآفرینان ادامه می دهد "چشم انداز تاریخی مهم است ، زیرا شما به ندرت یک داستان خطی دارید". "این یک داستان ذهنی نیست." او می گوید ، با توجه به این دیدگاه دیگر ، می توان به راحتی دید که فراتر از خوشه ها به صورت خودجوش و محلی به نقش نجومی آنها به عنوان فضاهای تعاملی است که باعث تقویت ارتباطات و همکاری بین فروشگاه های آنلاین و افراد خارجی و محلی و ایجاد ادغام کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی. این درک است که می تواند در اینجا و در حال حاضر مفید باشد.

جیاکومین می گوید: "این می تواند یک راه خوب برای شرکت های چند ملیتی و متخصصان کسب و کار باشد تا شایستگی های نسبی مکان های خوشه ای رقابت را در نظر بگیرند." "اگر من تولید کننده شراب آلی با منابع و مردم موجود هستم ، بهترین مکان برای راه اندازی تولید ، کجاست؟ ریسک سیاسی پایین تر از نظر مقررات مربوط به آن شرکت و صنعت کجاست؟ کدام مکان ها فرصت های بیشتری را برای معرفی شیوه های نوآورانه و توسعه پایدار فراهم می سازد؟ "

جیاکومین چندین فرصت تحقیقاتی برای مطالعه خوشه ها را می بیند. بیشتر لیتیوم جهان در حال حاضر در تقاضای بالا به دلیل استفاده در بسیاری از محصولات الکترونیکی و باتری های الکتریکی ماشین آلات در بولیوی و شیلی استخراج می شود. او می گوید: "این تمرکز در هر جای دیگری در دسترس نیست. و این شرایط خاص دولت ، صنعت ، شرکت ها و جمعیت های محلی ، بدون شک ، دیدگاه های جدیدی در مورد واقعیت بسیار قدیمی خوشه ها به دست می دهد. گیاکومین می گوید: "برای همیشه همواره وجود داشته است ، درست است؟" "این فقط یک شیوه تفکر در مورد یک مفهوم است که در همه جا است."

 

بخش اول مقاله را در اینجا بخوانید

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :