چگونه خوشه های اقتصادی منجر به توسعه جهانی سازی می شوند. بخش دوم

۲۲ فروردین ۱۳۹۸
5
چگونه خوشه های اقتصادی منجر به توسعه جهانی سازی می شوند. بخش دوم

تئوری خوشه اقتصادی برای توصیف رشد بسیاری از صنایع از جمله صنعت خودروسازی در دیترویت ، صنایع فوق پیشرفته در سیلیکون ولی و رسانه های دیجیتال در سئول استفاده شده است. این مناطق ، از تمرکز منابع مکمل سود می برند که شامل دانشگاه های تحقیقاتی پیشگام ، هزینه پایین یا نیروی آموزش دیده بالا و ویژگی های جغرافیایی مطلوب هستند. درک شیوه عملکرد خوشه ها به دولت ها در توسعه سیاست های موثر برای ایجاد آن ها و به کارافرینان در ایجاد کسب و کارها کمک می کند. در حال حاضر ، یک مقاله پژوهشی جدید نشان می دهد که خوشه های اقتصادی که معمولا برای توضیح توسعه در اقتصادهای محلی استفاده می شوند ، تأثیر بسیار گسترده ای بر اقتصاد جهانی داشته اند که به طور کلی شناخته شده اند. والریا جیاکومین ، همکار هاروارد و نیوکن ، خوشه ها را "بلوک های ساختمانی اقتصاد جهانی" می خواند. جیاکومین خاطرنشان می کند که خوشه ها مدت ها قبل از نامگذاری آن ، در توسعه صنایع دوران استعمار و پیش از آن ، نشان داده شده است. جیاکومین در مقاله کار خود یک رویکرد تاریخی برای خوشه بندی در اقتصادهای نوظهور (pdf) استفاده از این واقعیت را پیشنهاد می دهد ، ارائه دیدگاه طولانی تر و گسترده ای از خوشه ها و نقش آنها در اقتصادهای در حال توسعه و جهانی شدن در بزرگ.

 

 

در نظر گرفتن دیدگاه تاریخی

جیاکومین با اشاره به مشارکت دانشگاه ها ، بازیگران دولتی و کارآفرینان ادامه می دهد "چشم انداز تاریخی مهم است ، زیرا شما به ندرت یک داستان خطی دارید". "این یک داستان ذهنی نیست." او می گوید ، با توجه به این دیدگاه دیگر ، می توان به راحتی دید که فراتر از خوشه ها به صورت خودجوش و محلی به نقش نجومی آنها به عنوان فضاهای تعاملی است که باعث تقویت ارتباطات و همکاری بین فروشگاه های آنلاین و افراد خارجی و محلی و ایجاد ادغام کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی. این درک است که می تواند در اینجا و در حال حاضر مفید باشد.

جیاکومین می گوید: "این می تواند یک راه خوب برای شرکت های چند ملیتی و متخصصان کسب و کار باشد تا شایستگی های نسبی مکان های خوشه ای رقابت را در نظر بگیرند." "اگر من تولید کننده شراب آلی با منابع و مردم موجود هستم ، بهترین مکان برای راه اندازی تولید ، کجاست؟ ریسک سیاسی پایین تر از نظر مقررات مربوط به آن شرکت و صنعت کجاست؟ کدام مکان ها فرصت های بیشتری را برای معرفی شیوه های نوآورانه و توسعه پایدار فراهم می سازد؟ "

جیاکومین چندین فرصت تحقیقاتی برای مطالعه خوشه ها را می بیند. بیشتر لیتیوم جهان در حال حاضر در تقاضای بالا به دلیل استفاده در بسیاری از محصولات الکترونیکی و باتری های الکتریکی ماشین آلات در بولیوی و شیلی استخراج می شود. او می گوید: "این تمرکز در هر جای دیگری در دسترس نیست. و این شرایط خاص دولت ، صنعت ، شرکت ها و جمعیت های محلی ، بدون شک ، دیدگاه های جدیدی در مورد واقعیت بسیار قدیمی خوشه ها به دست می دهد. گیاکومین می گوید: "برای همیشه همواره وجود داشته است ، درست است؟" "این فقط یک شیوه تفکر در مورد یک مفهوم است که در همه جا است."

 

بخش اول مقاله را در اینجا بخوانید

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :