دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای چه میزان از اینترنت همراه شما استفاده می‌کند؟

۱۶ مهر ۱۳۹۶
4.5
پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای چه میزان از اینترنت همراه شما استفاده می‌کند؟

کاربران زیادی به استریم یا همان پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای روی دستگاه‌های الکترونیکی همراه نظیر گوشی‌های هوشمند علاقه دارند. برای این دسته از کاربران، مدیریت اینترنت همراه و بسته‌هایی که از اپراتورهای مختلف خریداری کرده‌اند در اولویت قرار می‌گیرد.

پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای نظیر موسیقی و ویدئو از جمله مواردی است که در میان کاربران دستگاه‌های الکترونیکی همراه، به ویژه مالکان گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند، طرفداران زیادی دارد. در حال حاضر گوشی‌های هوشمندی در بازار وجود دارند که با بهره‌‌مندی از صفحه‌نمایش یا مولفه‌های صوتی سطح بالا، امکان استریم محتویات چندرسانه‌ای با بالاترین کیفیت ممکن را از وب‌سایت‌هایی نظیر یوتیوب، نت‌فلیکس و اسپاتیفای فراهم می‌کنند. در این حوزه شاید آیفون اپل را باید اولین گوشی هوشمند محبوب، با تمرکز روی پخش محتویات چندرسانه‌ای به حساب آورد اما در ادامه شرکت‌های مختلف نیز قابلیت‌هایی برای برآورده کردن نیازهای کاربران، در محصولات خود تعبیه کردند.

گسترش روزافزون اپلیکیشن‌ها یا حتی فروشگاه هایی که محتویات چندرسانه‌ای سرگرم کننده یا حتی آموزشی را پیش روی کاربران قرار می‌دهند نیز مزید بر علت شده تا کاربران به دنبال استفاده از این راهکارهای فراگیر برای دسترسی به اطلاعات دلخواه خود باشند. در این بین، نرخ بالای اینترنت آزاد که توسط اپراتورهای مختلف ارائه می‌شود سبب شده کاربران به استفاده از طرح‌ها و بسته‌های مختلف اینترنتی روی بیاورند. بسته‌هایی که در اکثر موارد، حجم محدودی داشته اما نرخ کم‌تر را برای کاربران به همراه خواهند داشت. این در حالی است که ظهور استانداردهای جدید نظیر پخش ویدئویی با کیفیت اچ‌دی یا استریم محتویات صوتی با بیت‌ریت بالا، به افزایش بیش از پیش مصرف اینترنت در گوشی هوشمند کاربران منجر شده است.

مدیریت بسته‌های اینترنتی، در صورتی که شما از جمله کاربران مشتاق به پخش آنلاین یا همان استریم محتویات چندرسانه‌ای باشید، فرایندی سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. با این تفاسیر، در ادامه نگاهی خواهیم داشت به میزان داده‌ تبادل شده در قالب پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای، تا امکان کنترل هرچه بهتر و بیشتر مصرف اینترنت برای ما فراهم شود.

استریم محتویات صوتی
اگرچه برخی سرویس‌ها امکان استریم موسیقی با کیفیت Super-HQ را فراهم می‌کنند اما در حال حاضر اکثر سرویس‌ها از سه سطح تنظیمات Low، Normal، High که به ترتیب کیفیت پایین، متوسط و بالا را به دنبال خواهد داشت در ارائه محتویات صوتی به کاربران استفاده می‌کنند. اکثر این سرویس‌ها از بیت ریت (تعداد بیت در ثانیه که به صورت دیجیتالی مبادله می‌شود) مشابهی برای تعریف هر دسته استفاده می‌کنند.

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به این سه سطح کیفی و مقدار داده‌ مصرفی در قالب پخش محتویات صوتی با این سه استاندارد رایج خواهیم داشت:

- Low: استاندارد Low در پخش محتویات صوتی، معمولاً با بیت ریت ۹۶kbps تعریف می‌شود. استریم محتویات صوتی با کیفیت پایین، به‌طور متوسط ۰.۷۲ مگابایت داده را در هر دقیقه یا ۴۳.۲ مگابایت اینترنت را در هر ساعت مصرف خواهد کرد.

- Normal: استاندارد Normal در پخش محتویات صوتی، معمولاً با بیت ریت ۱۶۰kbps تعریف می‌شود. پخش محتویات صوتی با این کیفیت هم به‌طور متوسط، در هر دقیقه ۱.۲۰ مگابایت و در هر ساعت، به‌طور متوسط ۷۲ مگابایت از اینترنت همراه شما را مصرف می‌کند.

- High: استاندارد High در پخش محتویات صوتی نیز معمولاً با بیت ریت ۳۲۰kbps تعریف می‌شود. پخش محتویات صوتی با این کیفیت، به‌طور متوسط در هر دقیقه ۲.۴۰ مگابایت و در یک ساعت، ۱۱۵.۲ مگابایت از اینترنت شما را مصرف خواهد کرد.

درنظر داشته باشید که کلمه به‌طور متوسط، در اینجا عنوانی کلیدی است زیرا برخی سرویس‌ها یا اپلیکیشن‌های استریم محتویات صوتی، پخش آهنگ را برپایه وضعیت شبکه اینترنتی شما به‌طور خودکار تنظیم می کنند. این در حالی است که برخی سرویس‌های دیگر نظیر اپل موزیک و بیتس موزیک از بیت‌ریت پایین‌تری برای هر سه دسته یادشده استفاده می‌کنند. با وجود این، سرویس‌های دیگر نظیر گوگل پلی موزیک و اسپاتیفای، در صورتی که گزینه تنظیم خودکار کیفیت پخش را انتخاب نکرده باشید، از استانداردهای ذکر شده در بالا استفاده می‌کنند.

استریم محتویات تصویری
کاملاً واضح است که پخش آنلاین محتویات ویدئویی، مصرف بیشتر اینترنت را در مقایسه با پخش محتویات صوتی به همراه خواهد داشت. در قالب پخش آنلاین ویدئو، داده‌های بیشتری مبادله شده و از همین رو وضعیت شبکه اینترنت شما نقش مهم‌تری در کیفیت خروجی ایفا خواهد کرد زیرا مطمئنا شما هم بافرینگ را هنگام پخش ویدئویی دوست ندارید.

خوشبختانه اپلیکیشن‌ها به درجه‌ای از هوشمندی رسیده‌اند که بسته به سرعت شبکه اینترنت شما، امکان پخش محتویات ویدئویی را به‌ نحوی بهینه فراهم کنند. در اکثر موارد، این قابلیت مخفی، بر تنظیمات انجام شده توسط شما فائق شده و کیفیت پخش محتویات را تغییر می‌دهد. با وجود این، در صورتی که شما درخواست پخش ویدئوها را با کیفیت اچ‌دی یا ۴K داشته باشید و وضعیت اینترنت شما هم پاسخگوی پخش با این کیفیت باشد، شک نکنید که خروجی دلخواه خود را روی صفحه‌نمایش خواهید دید.

در پخش آنلاین محتویات ویدئویی با گزینه‌های متنوع‌تری در خصوص کیفیت خروجی روبرو هستیم.

- Low quality: این گزینه، کیفیت بسیار پایین پخش ویدئویی را برای شما به همراه خواهد داشت. به بیان دیگر می‌توانید کیفیت ۲۴۰p یا ۳۲۰p را در قالب استفاده از این گزینه، پیش رو داشته باشید. این گزینه، مصرف متوسط ۰.۳ گیگابایت (۳۰۰ مگابایت) داده را در هر ساعت به همراه خواهد داشت.

- SD quality: این استاندارد، پخش با رزولوشن ۴۸۰p را عملی می‌کند. انتخاب این گزینه، به مصرف ۰.۷ گیگابایت (۷۰۰ مگابایت) داده در هر ساعت منجر می‌شود.

- HD quality: این استاندارد نیز پخش با رزولوشنی بین ۷۲۰p تا ۲K را به همراه خواهد داشت. درنظر داشته باشید که اپلیکیشن استفاده شده توسط کاربر، کیفیت استریم را مشخص خواهد کرد. انتخاب گزینه HD quality، به ‌طور متوسط مصرف ۰.۹ گیگابایت (۷۲۰p)، ۱.۵ گیگابایت (۱۰۸۰p) و ۳ گیگابایت (۲K) اینترنت را در هر ساعت به دنبال خواهد داشت.

- UHD quality: انتخاب این گزینه، به مصرف فوق‌العاده بالای اینترنت منجر خواهد شد. در حالت پخش محتویات با رزولوشن ۴K، در هر ساعت، به‌طور متوسط ۷.۲ گیگابایت اینترنت مصرف خواهد شد.

بار دیگر باید تاکید کنیم که مقادیر یادشده، به‌طور متوسط اعلام شده‌اند و بسته به شرایط اینترنت و اپلیکیشن استفاده شده توسط شما، ممکن است کاهش یا افزایش جزئی مقادیر یادشده را شاهد باشید. در این بین، فشرده‌سازی داده‌ها و حتی حافظه کش گوشی شما هم عواملی تاثیرگذار روی مصرف اینترنت هنگام پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای به حساب می‌آیند.

در صورتی که بسته‌های اینترنتی را در قالب طرح‌های ۲، ۵ و ۱۰ گیگابایت درنظر بگیریم محدودیت استریم محتویات چندرسانه‌ای، به صورت زیر خواهد بود:

طرح دو گیگابایتی

- ۴۷ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت پایین

- ۲۸ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت متوسط

- ۱۷ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت بالا

- ۶.۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت پایین

- ۲.۸ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت استاندارد

- ۲.۲ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۷۲۰p

- ۱.۳ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p

- ۰.۶ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۲K

- ۰.۲۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۴K

طرح پنج گیگابایتی

- ۱۱۷ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت پایین

- ۷۰ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت متوسط

- ۴۲.۵ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت بالا

- ۱۶.۲۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت پایین

- ۷ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت استاندارد

- ۵.۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۷۲۰p

- ۳.۲۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p

- ۱.۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۲K

- ۰.۶ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۴K

طرح ده گیگابایتی

- ۲۳۴ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت پایین

- ۱۴۰ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت متوسط

- ۸۵ ساعت پخش آنلاین موسیقی با کیفیت بالا

- ۳۲.۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت پایین

- ۱۴ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت استاندارد

- ۱۱ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۷۲۰p

- ۶.۵ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p

- ۳ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۲K

- ۱.۲ ساعت پخش آنلاین ویدئو با کیفیت ۴K

درنظر داشته باشید که ما در محاسبات خود از استاندارد رایج در بازار یعنی یک گیگابایت برابر با ۱۰۰۰ مگابایت استفاده کردیم و مقدار واقعی یعنی برابری ۱۰۲۴ مگابایت با یک گیگابایت را لحاظ نکردیم. با وجود این، از آنجایی که نحوه فشرده‌سازی داده‌ها و تغییر بیت‌ریت براساس وضعیت شبکه می‌تواند روی خروجی‌ها تاثیربگذارد، این تقریب، همچنان دقیق است.

آن‌چه که از این اعداد و ارقام بدست می‌آید نشان می‌دهد استفاده از وای‌فای، گزینه بهتری برای پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای با کیفیت بالا است زیرا سیگنال وای‌فای معمولاً پوشش بهتر و در نتیجه، فشرده‌سازی کم‌تر یا افت کیفیت محدودتر را هنگام پخش ویدئوها به همراه خواهد داشت. علاوه بر این می‌توانید از سرویس‌هایی که امکان دانلود یا ثبت محتویات چندرسانه‌ای را برای دانلود یا پخش، به محض دسترسی به وای‌فای فراهم می‌کنند استفاده کرده تا بازهم از گزینه‌های بهینه‌تری برای پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای استفاده کنید.

درنظر داشته باشید که در صورت تماشای ۸ ساعت ویدئوی با کیفیت اچ‌دی در هر روز، به طرحی با ۳۰۰ گیگابایت اینترنت نیاز خواهید داشت. با این تفاسیر، در صورتی که شما از کاربران پرمصرف در زمینه پخش آنلاین محتویات چندرسانه‌ای هستید، به‌ طرح نامحدود نیاز خواهید شد. البته طرح نامحدود شما نباید از نوع شرطی (به عنوان مثال، محدودیت مصرف تا ۲۲ یا ۲۴ گیگابایت) باشد. البته در حال حاضر چنین طرحی از طرف شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت همراه ارائه نمی‌شود.

نکته آخر اینکه اعداد و ارقام ذکر شده در این مطلب، علاوه بر اینکه می‌توانند دید بهتری را از مصرف داده‌های همراه در قالب استریم محتویات چندرسانه‌ای پیش روی ما قراردهند این امکان را فراهم خواهند کرد تا بسته‌های اینترنتی را بسته به نیازهای خود، انتخاب کنیم.

 

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :