دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

تگ canonical و اهمیت آن در سئو

تگ canonical و اهمیت آن در سئو

تگ Canonical چیست؟


تگ Canonical (به عنوان مثال "rel Canonical") یک راه برای گفتن این موضوع به موتورهای جستجو است که یک URL خاص نشان دهنده کپی اصلی یک صفحه است. با استفاده از تگ Canonical از مشکلات ناشی از محتوای مشابه یا تکراری که در چندین URL نمایش داده می شود جلوگیری میکنیم. به طور كلی تگ Canonical به موتورهای جستجو می گوید كه چه نسخه ای از نشانی اینترنتی باید در نتایج جستجو نمایش داده شود.


چرا کانونیکالیزاسیون مهم است؟


محتوای تکراری یک موضوع پیچیده است، اما زمانی که موتورهای جستجو بسیاری از URL ها را با محتوای یکسان (یا بسیار مشابه) اجرا می کنند، می تواند منجر به تعدادی از مشکلات SEO شود. اول: اگر کاوشگرهای جستجو باید از محتوای بیش از حد تکراری استفاده کنند، ممکن است برخی از محتوای منحصر به فرد شما را از دست بدهند. دوم: محتوای تکراری در مقیاس زیاد ممکن است رتبه بندی شما را تضعیف کند. سرانجام، حتی اگر محتوای شما رتبه بندی بالایی هم  داشته باشد موتورهای جستجو ممکن است URL اشتباهی را به عنوان "اصلی" انتخاب کنند. استفاده از canonical سازی به شما کمک می کند محتوای تکراری خود را کنترل کنید.

کد نمونه :

تگ canonical


مشکلات URL


ممکن است فکر کنید "چرا یک نفر یک صفحه را تکرار می کند؟" و اشتباها فرض کنید که canonical سازی چیزی نیست که باید نگرانش باشید. مشکل این است که ما به عنوان انسان ، تمایل به فکر کردن به یک صفحه به عنوان یک مفهوم ، مانند صفحه اصلی خود داریم. با این حال ، برای موتورهای جستجو ، هر URL منحصر به فرد یک صفحه جداگانه است.
برای مثال، موتورهای جستجو ممکن است بتوانند به صفحه اصلی شما به شکل های زیر دست پیدا کنند:

  • http://www.example.com
  • https://www.example.com
  • http://example.com
  • http://example.com/index.php
  • http://example.com/index.php?refer=twitter


برای یک انسان ، تمام این URL ها یک صفحه واحد را نشان می دهند. با این حال برای یک خزنده جستجو ، هر یک از این URL ها یک صفحه منحصر به فرد است. حتی در این مثال محدود ، ما می بینیم پنج نسخه از صفحه اصلی در مثال وجود دارد. در واقع ، این فقط یک نمونه کوچک از تغییراتی است که ممکن است با آن روبرو شوید.
سیستم های مدیریت محتوای مدرن (CMS) و وب سایت های پویا و مبتنی بر کد ، مشکل را حتی بیشتر افزایش می دهند. بسیاری از سایت ها به طور خودکار برچسب ها را اضافه می کنند ، مسیرهای متعدد (و URL ها) را به همان محتوا می گذرانند و پارامترهای URL را برای جستجو ، چینش آیتم ها ، گزینه های قیمت و غیره اضافه می کنند. شما ممکن است هزاران آدرس URL تکراری را در سایت خود داشته باشید و حتی متوجه آن نباشید. فروشگاه ساز دیمارکت به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا به صورت کامل Canonical سازی را انجام میدهد ٬ بدون آن که سایت شما را دچار مشکل کند.

 

بهترین مثال های استفاده از تگ Canonical


حل مسائل محتوای تکراری ممکن است بسیار دشوار باشد ، اما در اینجا هنگام استفاده از تگ Canonical ، چندین چیز مهم در نظر گرفته می شود :

1. تگ های Canonical می تواند به خود ارجاع دهند
اگر یک تگ Canonical به URL فعلی اشاره دارد هیچ ایرادی ندارد. به عبارت دیگر ، اگر آدرسهای X، Y و Z تکراری باشند ، و X نسخه Canonical است ، خوب است که تگی که ما را به نقطه X میرساند را در URL نقطه X هم بگذاریم. این ممکن است واضح باشد ، اما باعث ایجاد بسیاری از سردرگمی هاست.

2. صفحه اصلی خود را Canonicalize کنید
با توجه به اینکه تکرارهای صفحه اصلی بسیار رایج هستند و ممکن است افراد زیادی به صفحه اصلی شما لینک بدهند که شما نمیتوانید کنترل کنید، معمولا یک ایده خوب ، قرار دادن یک تگ Canonical در قالب صفحه اصلی خود برای جلوگیری از مشکلات پیش بینی نشده است. صفحه اصلی mihanservice.com دارای یک تگ Canonical خود ارجاعی است.

 

تگ canonical خود ارجاعی

در این تصویر مشاهده می کنید که صفحه نخست میهن سرویس تا تگ Canonical به خودش ارجاع می کند.


3. تگ های پویای خود را  به صورت تکی بررسی کنید
گاهی اوقات کدهای بد باعث می شود یک سایت برای هر نسخه از URL نیاز به نوشتن یک تگ Canonical متفاوت داشته باشد ( یعنی به طور کامل از دست دادن هدف نوشتن تگ Canonical). اطمینان حاصل کنید که URL ها را چک می کنید ، مخصوصا در مورد فروشگاه های اینترنتی و سایت های مدیریت شده توسط CMS


4. از سیگنال های مخلوط اجتناب کنید
اگر سیگنال های مخلوطی ارسال کنید موتورهای جستجو ممکن است از یک تگ Canonical اجتناب کنند یا آن را نادرست تفسیر کنند. به عبارت دیگر، صفحه A -> صفحه B و سپس صفحه B -> صفحه A را کانونیکال نکنید. به همین ترتیب صفحه A -> صفحه B  و سپس 301 صفحه B را به صفحه A برنگردانید. به طور کلی شکل زنجیره ای ایده خوبی برای زدن تگ های Canonical نیست (A-–>B, B-–>C, C–->D) و بهتر است از آن اجتناب کنید. سیگنال های واضح ارسال کنید. در غیر اینصورت شما موتورهای جستجو را مجبور به انتخاب های اشتباه خواهید کرد.


5. مراقب صفحه هایی با محتوای مشابه باشید
 اکثر مردم فکر می کنند که تگ های Canonical باید کاملا دقیق کپی شوند. ممکن است از تگ Canonical در دو نسخه از صفحه با محتوای بسیار مشابه استفاده شود، اما با احتیاط ادامه دهید. بحث های زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، معمولا استفاده از تگ های Canonical برای صفحات بسیار مشابه مانند صفحه محصولی که تنها قیمت ، مکان یا برخی ویژگی های کوچکش متفاوت است رایج است. به یاد داشته باشید که نسخه های غیر Canonical این صفحه ممکن است واجد شرایط رتبه بندی نباشند ، و اگر صفحات بیش از حد متفاوت باشند ، موتورهای جستجو ممکن است این تگ ها را نادیده بگیرند.


6. Canonical سازی در دامین های مشابه
اگر شما هر دو سایت را کنترل می کنید ، می توانید از تگ کانون در سراسر دامنه ها استفاده کنید. فرض کنیم شما یک شرکت چاپ و نشر هستید که اغلب یک مقاله را در چندین سایت منتشر می کند. با استفاده از تگ Canonical ، قدرت رتبه بندی شما فقط بر روی یک سایت تمرکز خواهد کرد. به یاد داشته باشید که Canonical سازی باعث جلوگیری از رتبه بندی سایت های غیر Canonical خواهد شد، بنابراین مطمئن شوید این کار با کیس مورد نظر شما منطبق است.

 

تگ های Canonical در مقابل 301 Redirect

یکی از سوالات متداول SEO این است که چه زمانی تگ های Canonical اعتبار لینک ها (pagerank ٬ authority و ...)  را مانند انتقال 301 افزایش میدهند. در بسیاری از موارد اینطور به نظر می رسد ٬ ولی می تواند سوال خطرناکی باشد. در نظر داشته باشید این دو روش ٬‌ دو نتیجه کاملا متفاوت را برای کاربران و موتورهای جستجو خواهند ساخت.

اگر شما از انتقال 301 برای منتقل کردن کاربران از صفحه A -> صفحه B استفاده کنید ٬‌ کاربران به صورت خودکار به صفحه B منتقل می شوند و به هیچ عنوان صفحه A را نمی بینند. اگر شما از rel-canonical برای انتقال از صفحه A -> صفحه B استفاده کنید ٬ موتورهای جستجو می فهمند که صفحه B از نوع canonical است ٬ ولی کاربران می توانند هر دو صفحه را مشاهده کنند. اطمینان حاصل کنید که راه حل شما با نتیجه مورد نظر مطابقت دارد.

 

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :