دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

تبدیل بازدیدکننده به مشتری با بازاریابی ایمیلی

تبدیل بازدیدکننده به مشتری با بازاریابی ایمیلی

اگر می‌خواهید یک سیستم حرفه‌ای برای تبدیل کاربر به مشتری داشته باشید باید از سیستم بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.
مهم نیست که چه نوع کالا یا خدماتی را از طریق اینترنت به فروش می‌رسانید. با استفاده از ابزارهای بازاریابی ایمیلی و از همه مهم‌تر یک استراتژی صحیح برای استفاده از آن می‌توانید بازدیدکنندگان خودتان را به مشتری تبدیل کنید.

در ابتدا اجازه بدهید چند نکته مهم را برای شما بیان کنم:
۱- حدود ۹۴ درصد بازدیدکنندگان سایت شما هیچ‌وقت به سایت شما بر‌نمی‌گردند:
این آمار از طریق ابزار گوگل آنالیز که در سایت‌های مشتریانمان نصب کردیم به‌دست‌آمده و کاملاً بومی می‌باشد. زمانی که یک بازه یک‌ساله را برای آمار در نظر می‌گیریم بسته به نوع سایت و بیشتر سایت‌های شرکتی ۹۴ درصد کاربران آن‌ها بازدیدکننده جدید هستند و فقط ۶ درصد آن‌ها مشتری بازگشتی هستند.
بنابراین شما باید سامانه‌ای داشته باشید تا اطلاعات این افراد را جمع‌آوری کند. تا بتوانید آنان را مجدداً به سایت برگردانید.
۲- در بهترین شرایط بسته به نوع تجارت شما کمتر از ۱ درصد بازدیدکنندگان از سایت شما خرید می‌کنند:
متأسفانه این‌یک واقعیت تلخ است و مجدداً عرض می‌کنم در بهترین شرایط کمتر از یک درصد است. و بسیاری از صاحبان کسب‌وکار آنلاین به همین دلیل در کوتاه‌مدت نتیجه نمی‌گیرند و ناامید می‌شوند. دلیل آن این است که تمرکز آن‌ها تبدیل بازدیدکنندگان لحظه‌ای به مشتری هستند که در این شرایط نرخ تبدیل بسیار پایین است.

راه‌حل:
زمانی که کاربر به سایت ما وارد می‌شود بسیار مهم است که از چه منبعی وارد سایت ما شده.
۱- از طریق موتور جستجو
۲- تبلیغات بنری مرتبط
۳- پاپ آپ
۴- شبکه‌های اجتماعی
۵- ایمیل‌های گروهی
۶- و …
به این نکته توجه داشته باشید که شما باید کاربرانی را به سایت خودتان هدایت کنید که به خدمات و محصولات شما علاقه‌مند هستند.
اولین کاری که باید سایت شما انجام بدهد اطلاعات بازدیدکنندگان را جمع‌آوری کند. ازآنجایی‌که گرفتن اطلاعات کاربران آسان نیست باید یک هدیه را به آن‌ها پیشنهاد بدهیم. و چه هدیه‌ای بهتر از آنچه که به آن نیاز دارند و تشنه آن هستند.
فرض کنید فردی در حال جستجو برای خرید لپ‌تاپ مناسب است. از منبعی وارد سایت شما می‌شود. و شما هدیه‌ای را به او پیشنهاد داده‌اید به نام:
راهنمای خرید لپ‌تاپ لطفاً قبل از پشیمانی خرید لپ‌تاپ این راهنما را مطالعه کنید
در این شرایط اگر کاربر قصد خرید لپ‌تاپ را داشته باشد به‌احتمال‌زیاد راقب خواهد بود که ایمیل خود را وارد کند تا این راهنما را دانلود کند. حالا شما باید یک سیستم حرفه‌ای در سایت خودتان داشته باشید تا با ارسال منظم اطلاعات مفید کاربر را به خرید از سایت خودتان ترغیب کنید.
درصورتی‌که این کار را انجام دهید روزانه افراد زیاد که به خدمات و محصولات شما نیاز دارند در لیست خوددارید که در اصل به این کار لیست سازی می‌گوییم.
اما قبل از اینکه وارد بحث لیست سازی بشویم اجازه بدهید در مورد گام‌های تبدیل بازدیدکننده به مشتری صحبت کنم.
ما در این کار پنج نوع مخاطب داریم.
۱- بازدیدکنندگان سایت:
کلیه بازدیدکنندگان سایت که در اولین بار وارد سایت می‌شوند عضو این گروه هستند. در این مرحله ما نمی‌دانیم که آیا آن‌ها به خدمات و محصولات ما علاقه‌مند هستند یا خیر بسیاری از شرکت‌ها در این مرحله بسیاری از مشتریان خودشان را از دست می‌دهند. معمولاً خیلی نادر است که کاربر در اولین بازدید از سایت خرید کند.
شما وقتی وارد سایتی می‌شوید آیا به‌سرعت خرید می‌کنید؟
مطمئنم که در بیشتر مواقع پاسخ شما خیر است. ما درزمانی خرید در حال تحقیق هستیم و سریع خرید نمی‌کنیم مگر اینکه از کالا مطمئن شویم و برای قیمت مناسب جستجو کنیم.
بسیاری از سایت‌ها که هزینه‌های بسیار زیاد می‌کنند در همین مرحله خریداران زیادی را از دست می‌دهند.
۲- مخاطب علاقه‌مند به محصول
در این مرحله شما باید افرادی که علاقه‌مند به محصول شما یا خریدار احتمالی هستند را جدا کنید و در حقیقت اطلاعات آن‌ها را جمع‌آوری کنید تا بتوانید با ارسال ایمیل در آینده آنان را به سایت برگردانید.
در این مرحله همان هدیه رایگان را به کاربر خود پیشنهاد می‌دهیم. برای این کار باید در جای مناسبی که دید کاربر هست پیشنهاد را به وی ارائه کنیم.
توضیح مختصر و مناسبی را به کاربر ارائه کنیم و از کاربر بخواهیم که ایمیل خود را در اختیار ما قرار دهد تا هدیه به ایمیل وی ارسال شود.
خرید یک پیشنهاد بزرگ در مرحله اول است ولی پیشنهاد یک فایل رایگان می‌تواند برای کاربر جذاب باشد.
در مقالات آینده بیشتر در مورد این نوع هدایا صحبت خواهم کرد.
۳- خریدار
حال کاربر عضو سیستم ایمیل ما شده و ما اطلاعات بسیار خوب و مفید را برای وی ارسال می‌کنیم. درنهایت باید به کاربر یک پیشنهاد رد نشدی بدهیم تا از سایت خرید کند. این به هنر تبلیغ نویسی شما برمی‌گردد که بتوانید کاربر را به خرید از سایت ترغیب کنید.
۴- مشتری
برخلاف تصور برخی افراد که کاربرانی که سایتشان برای بار اول خرید می‌کنند را مشتری نام می‌برند. مشتری فردیست که بارها از سایت ما خرید می‌کند.
اما چطور می‌توانید در این حوزه پررقابت کاری کنید که کاربر مجدداً به سایت برگردد و خرید کند؟ چطور می‌توانید کاری کنید که در ذهن مخاطب برند شما بماند. تنها راه‌حل همان لیست ایمیل ارزشمندی است که شما جمع‌آوری کرده‌اید. در حقیقت ثروت اصلی شما بازدیدکنندگان فعلی نیستند. ممکن است الآن ورودی خوبی از گوگل داشته باشید ولی در ماه آینده نداشته باشید.
در حال حاضر بسیاری از افراد با من تماس می‌گیرند و به دلیل پایین آمدن یا از دست دادن رتبه خودشان گله می‌کنند و از کم شدن فروش خوشان می‌گویند. درصورتی‌که در این سال‌های فعالیت اگر بر روی جمع‌آوری اطلاعات مخاطبان خودکار می‌کردند در این شرایط می‌توانستند محصولات جدید خود را به خریداران قدیمی بفروشند و این به‌سادگی ارسال یک ایمیل به اعضای قدیمی است.
متأسفانه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار آنلاین تمرکز خودشان را بر روی یافتن مشتریان جدید می‌کنند در صدرتی که بهترین افراد برای خرید همان مشتریان قدیمی سایت هستند که تجربه خرید خوبی از شما دارند.
بنابراین با سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات مخاطبین می‌توانیم فهرست خریداران را بسازیم و با ارسال ایمیل‌های مناسب در زمان مناسب آن‌ها را به مشتری تبدیل کنیم.

۵- مشتری که ما را به دیگران معرفی می‌کند.
اگر می‌خواهید یک کسب‌وکار حرفه‌ای داشته باشید باید مشتریان وفادار بسازید در این شرایط آن‌ها همواره از برند شما دفاع می‌کنند و آن را به دیگران معرفی می‌کنند.
فرض کنید شما فروشنده لپ‌تاپ هستید اگر بتوانید تجربه خرید لذت بخشی را برای مخاطب خودتان ایجاد کنید و در حقیقت آن‌ها را شگفت‌زده کنید. آن‌ها شمارا به دوستان خود معرفی خواهند کرد و اگر از دوستانشان فردی قصد خرید از لپ‌تاپ را داشته باشد حتماً سایت شمارا معرفی می‌کند.
در مورد ایجاد تجربه لذت‌بخش درفروش آنلاین حتماً در مقالات آینده بیشتر صحبت خواهم کرد چون در دنیای پررقابت امروزی ایجاد تجربه لذت‌بخش در سایت و از همه مهم‌تر وفادار ساختن کاربران بسیار مهم است.
بنابراین اگر شما بتوانید با همین سیستم شرایطی را فراهم کنید که کاربران سایت شمارا به دوستان خود معرفی کنند و درازای این معرفی حتی درصدی از فروش نیز نصیب آنان شود به‌سرعت می‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش دهید.
ابزارهای لازم:
مطمئناً می‌پرسید که برای شروع چه‌کار باید بکنیم؟

صفحه فرود:
شما باید یک صفحه اختصاصی داشته باشید. تا بتوانید اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کنید.
به این صفحه فرود می‌گوییم. بهتر است در این صفحه ۲ انتخاب بیشتر برای کاربر نگذاریم:
۱- یا اطلاعات خود را بدهد.
۲- یا سایت را ترک کند.
در ابتدای کار این روش بسیار سخت است ولی وقتی نتیجه آن را ببینید بسیار شگفت‌زده خواهید شد. در این روش کاربر وارد صفحه فرود ما می‌شود و با پیشنهاد هدیه ما مواجه می‌شود اگر علاقه‌مند به خدمات ما باشد حتماً اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهد در غیر این صورت سایت را ترک می‌کند.
در این مرحله شما دارید فهرست سازی می‌کنید. در حقیقت همان ثروت اصلی سایت شما.
هدایا:
مطمئناً سؤال دیگر شما این است که چه چیزی را به کاربر پیشنهاد بدهیم. بسته به نوع تجارت شما متفاوت است ولی سعی کنید به مهم‌ترین سؤال مخاطبان خودتان پاسخ دهید و یا به حل بزرگ‌ترین مشکل آنان با کالا یا محصولات خودتان بپردازید.
این هدایا می‌تواند : یک کتاب الکترونیک، یک فایل صوتی، یک ویدئو، بروشور تبلیغاتی و غیره باشد.

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :