دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

بازاریابان نحوه تأثیر بر رفتار مصرف کننده را آشکار می سازند بخش اول

بازاریابان نحوه تأثیر بر رفتار مصرف کننده را آشکار می سازند بخش اول

بازاریابان Legally Blonde به تلاشی که یک مارک برای تأثیرگذاری بر رفتار مصرف کننده می کند ، اشاره داشتند. با این حال ، این شرکت زود شکست خورد چون نتوانست با مخاطبان هدف خود هم تراز شود. طبق گفته Salesforce 76٪ از مصرف کنندگان انتظار دارند فروشگاه ها نیازها و انتظارات آن ها را درک کنند. به عبارت دیگر ، مشتریان آنلاین می خواهند شرکت ها رفتارشان را بفهمند. به همین دلیل درک و تأثیرگذاری بر رفتار مصرف کننده برای یک بازاریاب ضروری است. اجازه دهید تئوری رفتار مصرف کننده را مورد بحث قرار دهیم ، سپس برخی از استراتژی های متخصصان را برای درک و تأثیرگذاری بر مشتریان بررسی خواهیم کرد.

 

 

نظریه رفتار مصرف کننده

رفتار مصرف کننده مطالعه نحوه خرج کردن پول افراد است. این به طور معمول توسط اقتصاددانان مورد بررسی قرار می گیرد ، بنابراین می توانیم بدانیم که چطور سلیقه و درآمد شخصی به اقتصاد شکل می دهد. بازاریابان از این اطلاعات برای بازاریابی محصولات آنلاین خود استفاده می کنند. برای مطالعه رفتار مصرف کننده و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت خریدار ، پاسخ این سؤالات را در نظر بگیرید:

• مشتریان شما نسبت به برندها یا محصولات خاص چه احساسی دارند؟

• چرا آنها یک محصول را با وجود محصولات دیگر انتخاب می کنند؟

• فرایند تحقیق آنها چیست؟

• آیا آنها ترجیح می دهند به صورت آنلاین خرید کنند؟

• بررسی در مورد تصمیمات خرید آنها چقدر مهم است؟

در نهایت ، هدف این است که درک کنیم که مصرف کنندگان برای خرید بهتر چه تصمیماتی می گیرند. برای درک کامل رفتار مصرف کننده ، فاکتورهایی را که در خرید انجام می شود در نظر بگیرید:

 

روانشناسی

وقتی مردم چیزی می خرند ، فضای ذهنی و طرز فکر آنها یک دلیل بزرگ در انتخاب است. درنهایت ، درک ، نگرش و پیشینه آنها بر خرید نهایی آنها تأثیر می گذارد.

 

شخصی

عوامل شناسایی شخصی مانند سن ، سابقه مالی ، فرهنگ ، علایق و سرگرمی ها نیز در تصمیم خرید نقش دارند.

 

اجتماعی

مشتریان قبل از خرید یک محصول ، افکار و نظرات افراد دیگر را در نظر می گیرند. آنها فکر می کنند "خانواده و دوستان من درباره این محصول چه فکر می کنند؟" و "بررسی آن ها چگونه است؟" بعضی اوقات ، آنها حتی بدون فکر کردن این موارد را در نظر می گیرند. رفتار مشتری به عنوان یک روش بازاریابی در دهه 1940 و 50 ظاهر شد که بازاریابی از اتکا به اقتصاد فاصله گرفت و در عوض بر سایر رشته ها مانند روانشناسی و جامعه شناسی متمرکز شد. این منجر به ایجاد مجموعه ای از نظریه هایی می شود که رفتار مصرف کننده را تحلیل می کنند.

 

نظریه های رفتار مصرف کننده

پنج مدرسه اصلی تفکر در مورد رفتار مصرف کننده وجود دارد:

 

1. نظریه روانکاوی

این تئوری بیان می کند که مصرف کنندگان بر اساس احساسات ، امیدها ، آرزوها و ترس های خود در مورد خرید تصمیم گیری می کنند. به عنوان مثال ، اگر کسی آرزو دارد خواننده شود ، احتمالا از برنامه های صوتی یا نرم افزار ضبط موسیقی استقبال خواهد کرد.

 

2. تئوری روانشناختی

این نظریه بیان می کند که انسان موجودی اجتماعی است و خریدش را بر اساس هنجارهای اجتماعی و فرهنگی انجام می دهد. به عنوان مثال ، هرچه گزینه های عاری از گلوتن ، گیاهخواری و غذاهای گیاهی در جامعه رواج بیشتری پیدا می کند ، مصرف کنندگان بیشتر آن گزینه ها را از رستوران ها خریداری می کنند.

 

3. نظریه اقدام منطقی

این تئوری می گوید وقتی مصرف کنندگان انتظار نتیجه خاصی را دارند ، خرید انجام می دهند. به همین دلیل است که بازاریابان نیاز دارند نتیجه مثبتی را با خرید محصول آنلاین خود مرتبط کنند. به عنوان مثال ، بازاریابان برای یک مربی ، سلامت کلی و کاهش وزن را با برنامه ورزشی خود مرتبط می دانند.

 

4. نظریه انگیزش - نیاز مازلو

مازلو ، روانشناس در دهه 1950 ، سلسله مراتب مبتنی بر نیازها را ایجاد کرد و توضیح داد که چرا مردم خرید می کنند. سلسله مراتب ادعا می کند که مردم برای برآوردن نیازهایشان چیزهایی را می خرند: روانشناختی (بقا) ، ایمنی ، عشق ، عزت نفس و خودآگاهی. به عنوان مثال ، مردم سیستم های هشدار دهنده را برای خانه های خود خریداری می کنند زیرا آنها نیاز به امنیت کافی دارند.

 

5. نظریه خرید ضربه ای هاوکینز استرن

اگرچه دلایل زیادی وجود دارد که مردم چیزهایی را خریداری می کنند ، اما گاهی اوقات کمتر در مورد آن فکر می کنند. خریدهای ضربه ای هنگامی اتفاق می افتد که مردم محصولاتی را براساس محرک های خارجی خریداری می کنند. به عنوان مثال ، اگر افراد در صف پرداخت یک فروشگاه ، یک مدل آب نبات را مشاهده کنند ، ممکن است آن را خریداری کنند فقط به دلیل وجود آن در آنجا و آن لحظه. این تئوری ها به شما کمک می کند با ایجاد یک شخصیت برای خریدار ، انگیزه های مشتری خود را بهتر بشناسید.

 

بخش دوم مقاله را در اینجا بخوانید

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :