دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

اقتصاد کلان در مقابل اقتصاد خرد بخش دوم

اقتصاد کلان در مقابل اقتصاد خرد بخش دوم

در بخش قبلی مقاله گفتیم : در میان بسیاری از شاخه های اقتصادی شناخته شده ترین آنها،  اقتصاد کلان و اقتصاد خرد است. دو مفهوم به هم متصل هستند و گاهی اوقات می تواند گیج کننده باشد. این مقاله شما را با توضیحات لازم برای تمایز بین اقتصاد کلان و اقتصاددانان کوچک فراهم می کند.

 

 

اقتصاد خرد

اقتصاد خرد به مطالعات فردی یا شرکت خاص در اقتصاد اشاره دارد. چگونه کسب و کارها قیمت ها را تعیین می کنند، چگونه مالیات بر تصمیم گیری فردی، مفهوم عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد. بنابراین اقتصاد خرد به تمام تصمیمات کوچک اقتصادی و تعاملات نگاه می کند که همه آنها را به مفاهیم تصویر بزرگ که اقتصاد کلان به آن نگاه دارد، می افزاید.

مطالعه و استفاده از اقتصاد کلان به طور معمول توسط شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد، در تعیین اینکه چگونه محصولات خود را با درک نیازهای مصرف کنندگان، قیمت گذاری کنند. مفهوم عرضه و تقاضا و چگونگی تأثیر عوامل هر دو بر قیمت گذاری نکته مرکزی است.

 

عرضه:

اگر برای یک محصول خاص ، بیش از حد عرضه وجود داشته باشد، قیمت به طور طبیعی کاهش خواهد یافت (فرض بر این که تقاضا برای آن محصول باقی می ماند). مردم این محصول را بیشتر از قبل نمی خواهند، اما از آنجایی که بسیاری از این محصول وجود دارد، مردم فقط مایل به پرداخت هزینه محدود هستند. به جای آن اگر عرضه کاهش یابد، اما تقاضا باقی بماند، مردم حاضر به پرداخت بیشتر برای همان محصول می باشند.

 

تقاضا:

اگر مردم بیشتر از قبل، محصولی را بخواهند ، و جزو اقلام ضروری باشد قیمت آن محصول افزایش خواهد یافت و مردم برای خرید محصول حاضر به پرداخت بالاترند. اگر تقاضا کاهش یابد، مثلا از مد بیفتد هنوز هم می تواند همان مقدار آن را در بازار برای فروش یافت اما مردم آن را نمی خواهند، بنابراین قیمت پایین می رود.

این روابط تمرکز اصلی اقتصاد خرد و چگونگی تأثیر عوامل مختلف (به عنوان مثال مالیات) بر مدل عرضه و تقاضا برای محصولات به طور کلی است. شرکت ها باید از این مفاهیم آگاه باشند تا بتوانند قیمت محصولات موثر خود را تعیین کنند تا بتوانند سود خود را به حداکثر برسانند.

بنابراین در اصل، دو مفهوم بسیار به هم نزدیک اند، تغییر در سیاست اقتصاد کلان بسیاری از معاملات معکوس اقتصاد خرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. وابستگی متقابل و پایه ای هر دو نشان دهنده آن است که هر برنامه آموزشی اقتصادی نیازمند مطالعه گسترده ای از مفاهیم اقتصاد کلان و اقتصاد خرد است.

 

بخش اول مقاله را در اینجا بخوانید

 

 

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :