دیمارکت - راه اندازی فروشگاه اینارنتی

اسکریپت ها و ماکروها موجب تسهیل زندگی شما خواهد شد بخش دوم

اسکریپت ها و ماکروها موجب تسهیل زندگی شما خواهد شد بخش دوم

 علاوه بر فضای ابری ، گوگل درایو به شما امکان دسترسی به یک مجموعه آفیس را می دهد که شامل ویرایشگر متن داکس و برنامه اکسل شیتس می باشد. اگرچه این برنامه های وب بر سرعت و سادگی تاکید می کنند ، شما می توانید دو نوع ابزار را به ویژگی های آن ها اضافه کنید: اسکریپت و ماکرو. اسکریپت ها افزونه های ساده می باشند که به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده اند و ویژگی های اضافی را ارایه می کنند. برای مثال ، یک اسکریپت در اکسل به شما امکان می دهد تا به طور خودکار فاکتور ها را ارسال کنید ، در حالی که با استفاده از داکس ، امکان تبدیل فوری فایل های ورد یا داکس به PDF وجود دارد. ما یک سری مثال های بیشتر را در این خصوص در ادامه آورده ایم. یک نوع خاصی از اسکریپت موسوم به ماکرو است: گروهی از اقداماتی که شما به صورت هم زمان با یک فشار کلید یا یک کلیک موس می توانید انجام دهید. یک مجموعه به شما امکان استفاده از فرمت یکسان را به متن بزرگ می دهد ، در حالی که مجموعه دیگر می تواند به طور خودکار ، ردیف های اکسل را تکرار کنند به طوری که شما مجور نیستید به طور دستی و یک به یک آن ها را کپی کنید.

 

ثبت ماکرو

شما می توانید از ماکروها به عنوان یک برنامه افزودنی از اسکریپت ها فکر کنید. هنگامی که اقدامات خود را برای ایجاد یک ماکرو ثبت می کنید ، Google Sheets در واقع یک اسکریپت را برای انجام وظایف نشان داده شده خودکار ایجاد می کند. این اسکریپت یک برنامه کوچک ایجاد می کند که اقدامات تکراری و وقت گیر برای شما را انجام می دهد.

ماکروها نسبتا جدید به گوگل هستند: آنها تنها در این سال به Sheets آمدند و این ویژگی هنوز به سوی Docs و Slides راه ندارد. با این حال ، ماکروها مدتهاست بخشی از مجموعه آفیس مایکروسافت آفیس هستند ، از جمله ویرایشگر متن ، برنامه Word و spreadsheet Excel. در داخل این برنامه ها ماکروها به شما کمک می کنند قالب بندی ، داده های ورودی را تغییر دهید و هر گونه اقداماتی را انجام دهید که دوباره و دوباره تکرار کنید.

پس چگونه از ماکرو در Google Sheets استفاده میکنید؟ برای شروع ، یک صفحه گسترده را در مرورگر خود باز کنید و روی Tools> Macros> Record macro کلیک کنید. یک پنجره جدید بازشده کلان ظاهر خواهد شد و بلافاصله شروع به ضبط خواهد کرد. در حال حاضر ، از طریق مراحل کار خود کار کنید ، همانطور که هنگام انجام عملیات به طور معمول انجام می دهید. در نهایت روی Saveto کلیک کنید تا آن را ذخیره کنید یا Cancel را لغو کنید.

به عنوان پرونده ماکرو ، شما دو گزینه روی صفحه را خواهید دید: استفاده از منابع مطلق و استفاده از منابع نسبی (یک فلش کنار آنها می تواند این گزینه ها را نشان دهد یا پنهان کند). اگر شما اولی را انتخاب کنید ، ماکرو از هر زمان در همان صفحه در صفحه گسترده اجرا خواهد شد ، اما اگر شما دومی را انتخاب کنید ، ماکرو از هر کدام از سلول ها در حال حاضر برجسته می شود. مثال زیر: می خواهی هر بار که ماکرو را اجرا می کنی ردیف بالا یک صفحه گسترده صورتی را روشن کنید. در این مورد ، شما از مراجع مطلق استفاده می کنید ، زیرا همیشه می خواهید ردیف بالا را به عنوان رنگی تغییر دهید. با این حال ، اگر شما می خواهید سلول را به سمت چپ از انتخاب شده در حال حاضر انتخاب کنید ، شما نیاز به منابع نسبی دارید.

هنگامی که ماکرو خود را ذخیره میکنید ، باید نام خود را به آن بدهید و گزینه آن را به یک میانبر صفحه کلید اختصاص دهید. علاوه بر میانبر صفحه کلید ، شما می توانید هر ماکرو را از زیر منو Tools> Macros اجرا کنید. از همان منوهای زیر ، برای تغییر یک نام اسکریپت ذخیره شده یا میانبر صفحه کلید ، مدیریت ماکرو را تغییر دهید. شما همچنین می توانید سه نقطه را به سمت راست برای حذف یک ماکرو یا برای مشاهده آن در ویرایشگر اسکریپت Google کلیک کنید. اگر برخی از اصول برنامه نویسی را یاد می گیرید ، مشاهده کد از یک ماکرو به شما کمک خواهد کرد که کدام دستورات را انجام دهید.

اولین بار که سعی میکنید یک ماکرو را در Sheets اجرا کنید ، Google از شما میخواهد دوباره وارد سیستم شوید و اجازه بدهید. به همین دلیل است که این قسمت از کد را می توان برای اهداف مخرب مانند حذف یک صفحه گسترده داده ها استفاده کرد. قبل از اینکه اجازه اجرای ماکرو را داشته باشید ، چک کنید که آن را خودتان ایجاد کرده باشید.

 

بخش اول مقاله را در اینجا بخوانید

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :